Buetow Dental and Pangaea Health Distance Series #3 – The Raven Romp
Sunday, February 18, 2018

The final race in the Buetow Dental and Pangaea Health Distance Series is the Raven Romp.  The race distance is 30Km, but with a 10Km option for those interested in a shorter distance.  All skiers start at 11:00AM.  Watch here for details on the start location.  The race will start and finish either in the Birch Hill Ski Stadium or in the Birch Hill Biathlon Stadium and will be held on a 10Km loop.

The technique for this event alternates from one year to the next.  For the 2018-19 season, this race will be held in free technique.

All registration for this event is online, with payment by credit card.  There is no hard copy registration. Entry fees are $15 for NSCF members and $20 for non-members through midnight Thursday prior to the race.  After that date, entry fees increase by $5.  Race day entry is available, but it will also be via online registration, with payment by credit card.

To register for the third race in the series CLICK HERE.

A course map, entry list and results are available to the right of this content.

2018-2019 Season Results
Buetow Dental-Pangaea Health Distance Series #3
The Raven Romp

Sunday, February 17, 2019
30Km and 10Km Mass Start Free Technique

OVERALL RESULTS

Women’s 30Km Results
1. Shalane Frost, NSCF-1:44:42.5;
2. Melissa Lewis, NSCF-1:48:15.5;
3. Anna Rix, Unaffiliated-1:56:42.0;
4. Laura Grage, NSCF-2:07:16.4;
5. Tamara Rose, NSCF-2:15:18.5;
6. Maria Berger, Unaffiliated-2:19:05.7;
7. Sonja Heuscher, Unaffiliated-2:19:19.1;
8. Kasey Keogh, Unaffiliated-2:23:04.5;
9. MK Romberg, NSCF-2:32:47.4;
10. Cathy Weeg, Unaffiliated-2:32:48.0;
11. Maria Taylor, NSCF-2:36:28.8;
12. Corrine Leistikow, NSCF-2:38:32.0;
13. Christy Gonzales, Unaffiliated-2:47:17.2;
14. Susan Sugai, NSCF/SCUM-3:07:41.3;

Men’s 30Km Results
1. Conner Truskowski, The Other Guys-1:39:32.2;
2. Neill Toelle, Unaffiliated-1:40:34.5;
3. Owen Wood Hanley, NSCF-1:43:27.8;
4. Steve Taylor, NSCF-1:48:07.9;
5. Peter Delamere, NSCF-1:49:54.2;
6. Sven Grage, NSCF-1:50:21.7;
7. Jim Lokken, Unaffiliated-1:51:28.1;
8. Patrick Lovely, JERCs-1:52:02.9;
9. Dan Bross, NSCF-1:56:27.4;
10. Ryan Keogh, Unaffiliated-2:01:33.7;
11. Gary Knuepfer, NSCF-2:02:39.0;
12. Martin Truffer, NSCF-2:07:25.3;
13. Bad Bob Baker, NSCF-2:09:19.2;
14. Mark Winford, NSCF-2:11:14.3;
15. Ned Rozell, NSCF-2:14:39.5;
16. Chris Puchner, NSCF/SCUM/JERC-2:19:40.8;
17. Mike Schmoker, NSCF-2:19:41.9;
18. Donovan Granger, NSCF-2:22:09.0;
19. Bruce Jamieson, NSCF/SCUM/JERC-2:24:13.2;
20. Jonathan Denton, NSCF-2:24:46.9;
21. Eric Troyer, NSCF/SCUM/JERC-2:27:34.9;
22. Patrick Reinhard, NSCF/SCUM/JERC-2:30:07.5;
23. Bill Husby, NSCF/SCUM-2:32:06.2;
24. Ray Halderman, NSCF-2:37:16.8;
25. Sam Bishop, NSCF/SCUM-2:49:05.8;
26. Dermot Cole, Unaffiliated-2:52:58.7;
27. Robert Moloney, NSCF-3:14:25.4;

========================================

Women’s 10Km Results
1. Olivia Soderstrom, NSCF/FXC-Prep-42:57.9;
2. Catherine Winford, NSCF-47:13.7;
3. Norma Haubenstock, NSCF-49:45.2;
4. Brandy Johnson, NSCF-51:05.1;

Men’s 10Km Results
1. Tobias Albrigtsen, NSCF-31:46.1;
2. Elias Engman, NSCF/FXC-Prep-37:34.2;
3. Ross Wildermann, Giant Tire Cycling-40:30.5;
4. David Hayden, Unaffiliated-41:30.7;
5. Owen Hanley, NSCF-51:18.1;
6. Eric Engman, NSCF-51:35.1;
7. Kenneth Macpherson, Unaffiliated-54:47.0;
8. Collin Eberhart, Unaffiliated-1:01:31.0;
9. Alan Delamere, NSCF-1:06:00.5;

RESULTS BY CLASS

30Km Results
————
20-29 Women
1. Anna Rix, Unaffiliated-1:56:42.0;

20-29 Men
1. Conner Truskowski, The Other Guys-1:39:32.2;
2. Neill Toelle, Unaffiliated-1:40:34.5;

30-39 Women
1. Shalane Frost, NSCF-1:44:42.5;
2. Laura Grage, NSCF-2:07:16.4;
3. Kasey Keogh, Unaffiliated-2:23:04.5;
4. Christy Gonzales, Unaffiliated-2:47:17.2;

30-39 Men
1. Ryan Keogh, Unaffiliated-2:01:33.7;

40-49 Women
1. Melissa Lewis, NSCF-1:48:15.5;
2. Sonja Heuscher, Unaffiliated-2:19:19.1;
3. Maria Taylor, NSCF-2:36:28.8;

40-49 Men
1. Owen Wood Hanley, NSCF-1:43:27.8;
2. Steve Taylor, NSCF-1:48:07.9;
3. Peter Delamere, NSCF-1:49:54.2;
4. Patrick Lovely, JERCs-1:52:02.9;
5. Mark Winford, NSCF-2:11:14.3;
6. Jonathan Denton, NSCF-2:24:46.9;

50-59 Women
1. Tamara Rose, NSCF-2:15:18.5;
2. Cathy Weeg, Unaffiliated-2:32:48.0;
3. Corrine Leistikow, NSCF-2:38:32.0;

50-59 Men
1. Sven Grage, NSCF-1:50:21.7;
2. Jim Lokken, Unaffiliated-1:51:28.1;
3. Dan Bross, NSCF-1:56:27.4;
4. Martin Truffer, NSCF-2:07:25.3;
5. Ned Rozell, NSCF-2:14:39.5;
6. Eric Troyer, NSCF/SCUM/JERC-2:27:34.9;
7. Sam Bishop, NSCF/SCUM-2:49:05.8;

60-69 Women
1. Maria Berger, Unaffiliated-2:19:05.7;
2. MK Romberg, NSCF-2:32:47.4;
3. Susan Sugai, NSCF/SCUM-3:07:41.3;

60-69 Men
1. Gary Knuepfer, NSCF-2:02:39.0;
2. Bad Bob Baker, NSCF-2:09:19.2;
3. Chris Puchner, NSCF/SCUM/JERC-2:19:40.8;
4. Mike Schmoker, NSCF-2:19:41.9;
5. Donovan Granger, NSCF-2:22:09.0;
6. Bruce Jamieson, NSCF/SCUM/JERC-2:24:13.2;
7. Patrick Reinhard, NSCF/SCUM/JERC-2:30:07.5;
8. Bill Husby, NSCF/SCUM-2:32:06.2;
9. Dermot Cole, Unaffiliated-2:52:58.7;

70-79 Men
1. Ray Halderman, NSCF-2:37:16.8;
2. Robert Moloney, NSCF-3:14:25.4;

========================================

10Km Results
————
Youth Girls
1. Olivia Soderstrom, NSCF/FXC-Prep-42:57.9;

Youth Boys
1. Elias Engman, NSCF/FXC-Prep-37:34.2;

Junior Girls
1. Catherine Winford, NSCF-47:13.7;

Junior Boys
1. Collin Eberhart, Unaffiliated-1:01:31.0;

20-29 Men
1. Tobias Albrigtsen, NSCF-31:46.1;

40-49 Women
1. Brandy Johnson, NSCF-51:05.1;

40-49 Men
1. David Hayden, Unaffiliated-41:30.7;
2. Eric Engman, NSCF-51:35.1;
3. Kenneth Macpherson, Unaffiliated-54:47.0;

50-59 Men
1. Ross Wildermann, Giant Tire Cycling-40:30.5;

60-69 Women
1. Norma Haubenstock, NSCF-49:45.2;

70-79 Men
1. Owen Hanley, NSCF-51:18.1;

80 and Older Men
1. Alan Delamere, NSCF-1:06:00.5;


2017-2018 Season Results
Buetow Dental-Pangaea Health Distance Series #3
The Raven Romp

Sunday, February 18, 2018
30Km and 10Km Mass Start Classic

OVERALL RESULTS

Women’s 30Km
1. Anna Rix-2:08:34.7;
2. Corrine Leistikow-2:32:32.2;
3. MK Romberg-2:45:48.0;
4. Susan Sugai-3:08:47.9;

Men’s 30Km
1. Bruce Miller-1:58:08.1;
2. Peter Delamere-2:00:55.0;
3. Bad Bob Baker-2:08:51.0;
4. Mark Winford-2:13:58.0;
5. Gary Knuepfer-2:14:32.0;
6. Jeremy Douse-2:15:49.5;
7. Martin Truffer-2:18:18.3;
8. Josh Snow-2:18:38.8;
9. Eric Troyer-2:25:13.3;
10. Bill Husby-2:25:44.2;
11. Donovan Granger-2:26:38.2;
12. Ray Halderman-2:28:08.6;
13. Bruce Jamieson-2:29:09.4;
14. Ned Rozell-2:31:38.0;
15. Patrick Reinhard-2:32:18.1;
16. Frank Soos Jr-2:34:27.5;
17. Dermot Cole-3:03:55.0;

Women’s 10Km
1. Sage Robine-35:57.9;
2. Cathy Weeg-48:08.8;
3. Barbara Creighton-53:12.9;

Men’s 10Km
1. Logan Mowry-30:47.4;
2. Josiah Alverts-31:28.2;
3. Joseph Rueter-46:05.9;
4. Robert Hannon-54:08.0;
5. Bernardo Hernandez-1:00:11.1;
6. Alan Delamere-1:16:01.8;

=====================================

CLASS RESULTS

30Km Class Results

20-29 Women
1. Anna Rix-2:08:34.7;

40-49 Men
1. Peter Delamere-2:00:55.0;
2. Mark Winford-2:13:58.0;
3. Jeremy Douse-2:15:49.5;
4. Martin Truffer-2:18:18.3;
5. Josh Snow-2:18:38.8;

50-59 Women
1. Corrine Leistikow-2:32:32.2;

50-59 Men
1. Bruce Miller-1:58:08.1;
2. Bad Bob Baker-2:08:51.0;
3. Eric Troyer-2:25:13.3;
4. Donovan Granger-2:26:38.2;
5. Ned Rozell-2:31:38.0;

60-69 Women
1. MK Romberg-2:45:48.0;
2. Susan Sugai-3:08:47.9;

60-69 Men
1. Gary Knuepfer-2:14:32.0;
2. Bill Husby-2:25:44.2;
3. Bruce Jamieson-2:29:09.4;
4. Patrick Reinhard-2:32:18.1;
5. Frank Soos Jr-2:34:27.5;
6. Dermot Cole-3:03:55.0;

70 and Older Men
1. Ray Halderman-2:28:08.6;

——————————–

10Km CLASS RESULTS

Junior Women
1. Sage Robine-35:57.9;

Junior Men
1. Logan Mowry-30:47.4;
2. Josiah Alverts-31:28.2;

50-59 Women
1. Cathy Weeg-48:08.8;
2. Barbara Creighton-53:12.9;

50-59 Men
1. Joseph Rueter-46:05.9;

60-69 Men
1. Robert Hannon-54:08.0;
2. Bernardo Hernandez-1:00:11.1;

70 and Older Men
1. Alan Delamere-1:16:01.8;


Buetow Dental-Pangaea Health Distance Series #3
The Raven Romp

Sunday, February 18, 2018
30Km and 10Km Mass Start Classic

The final race in the Buetow Dental and Pangaea Health Distance Series is the Raven Romp.  The race distance is 30Km, but with a 10Km option for those interested in a shorter distance.  All skiers start at 11:00AM.  The race will be held on a 10Km course that starts and finishes at the Birch Hill Biathlon Stadium.

The technique for this event alternates from one year to the next.  For the 2017-18 season, this race will be held in classic technique.

All registration for this event is online, with payment by credit card.  There is no hard copy registration. Entry fees are $15 for NSCF members and $20 for non-members through midnight Thursday prior to the race.  After that date, entry fees increase by $5.  Race day entry is available, but it will also be via online registration, with payment by credit card.

To register for the first race in the series CLICK HERE.